+420 724 504 463

Okolí penzionu - Táborsko

V okolí je mnoho cykloturistických tras, např. podél malebné řeky Lužnice. Výlety lze podnikat i do historického města Tábora, Českých Budějovic nebo Českého Krumlova.

Okolí nabízí i krásné trasy pro pěší turistiku, např. kolem Maršovského potoka.

Pro sportovně založené jedince je zde množnost využít tenisové kurty přímo v místě, případně golfové hřiště vzdálené 15 km. Po dohodě je možné zajistit pro začátečníky i trenéra na výuku tenisu. Pro odvážnější nabízíme možnost zařídit vyhlídkové lety.

Dále nabízíme i možnost využít horského vůdce UIAGM pro jednodenní nebo vícedenní možnost lezení na skalách v okolí Tábora. Tato sportovní aktivita je nabízena včetně kompletního vybavení. Informace v recepci penzionu nebo na tel. č. 723 633 428.

Vášniví houbaři mohou využít spoustu lesů v okolí pro sběr hub anebo pro procházky. Na své si zde rozhodně přijdou i rybáři, kteří mohou rybařit na řece Lužnici. Mimochodem, penzion je umístěn přímo na břehu řeky.

Řeka je vhodná i pro koupání, případně lze využít další místa, např. rybník Hejtman (2 km), Knížecí rybník či bazén s tobogánem v nedalekém Táboře.

Vlaková zastávka a MHD jsou vzdáleny do 1 km od penzionu. V městě Planá nad Lužnicí je široká možnost nakupování i stravování.

Planá nad Lužnicí

První písemná historická zmínka pochází z dopisu biskupa Tobiáše z Bechyně z let 1288–1289, kdy bylo město součástí pražského biskupství. Během staletí zažili plánští obyvatelé husitské války, tažení za třicetileté války, robotu i selské povstání v roce 1738.

Malebná a dosud neporušená příroda neunikla v 19. století pozornosti „lufťáků“, kteří přijížděli za přírodou, čerstvým vzduchem a příjemným koupáním. Jednu dobu to v Plané vypadalo jak v přímořských lázních, kam se sjíždí smetánka kulturního a politického života. Asi nejvýznamnějšími návštěvníky té doby byli T.G. Masaryk, Edvard Beneš či spisovatel Franz Kafka. Některé části Plané se prý staly předlohou vesnice v Kafkově románu Zámek.

Planá nad Lužnicí je v současnosti oblíbeným letoviskem na břehu malebné řeky Lužnice, v blízkosti rozsáhlých lesů a několika rybníků. Město nabízí pohled na poutavé sakrální stavby i na novodobou výstavbu. Jsou zde sportoviště a konají se zde sportovní a kulturní akce. Místo je oblíbené u rybářů i houbařů, taktéž atmosféru zpříjemňují vodáci puljící po Lužnici Anebo cyklisté využívající mnoho cyklostezek v krásné okolní přírodě.

Tipy na památky přímo v Plané nad Lužnicí:

  • Socha svatého Jana Nepomuckého
  • Kaple sv. Barbory a kaple Panny Marie Klokotské
  • Husův památník vybudovaný v roce 1919
  • Strkovský zámek s nádherně zrenovovaným zámeckým parkem
  • Kostel sv. Václava
  • Barokní fara s galerií a muzeem

Zajímavá místa v okolí

Řeka Lužnice

Řeka Lužnice Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Pomalý proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi nejčastěji sjížděné řeky u nás, a proto bývá zvána rájem českých vodáků.

Borkovická blata

Rašeliniště Borkovická (Soběslavská) blata se nachází asi 5 km jihozápadně od Soběslavi nedaleko obce Borkovice. Nejzachovalejší část blat byla vyhlášena chráněným územím. Prochází jí 5,5 km dlouhá naučná stezka Borkovická blata s 31 zastávkami. A mnoha informacemi o způsobech těžby rašeliny anebo o flóře rostoucí v místě.. Uprostřed rezervace stojí vyhlídková věž.

Město Tábor

Město Tábor Město Tábor je jedním z nejkrásnějších jihočeských měst. Toto město je důležitým kulturním, administrativním, dopravním, obchodním a turistickým centrem oblasti. V jeho historickém jádru města byla vyhlášena Městská památková rezervace. Leží na řece Lužnici ve výšce 437 m nad mořem.

Kozí hrádek

Kousek od Tábora leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším zámkům v České republice. Točily se zde například pohádky Zlatovláska, O zatoulané princezně či O kráse a štěstí.

Hrad Choustník

Na vrchu Choustník asi 20 km od Tábora se rozkládá zřícenina stejnojmenného hradu. Lze shlédnout mohutné hradby a čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich je upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na okolí.

A mnoho dalších působivých míst v okolí...